Sukcesja umowy o zakazie konkurencji
Jeśli umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest objęta treścią stosunku pracy, to nie znajdują do niej zastosowania przepisy normujące skutek przejścia zakładu pracy, nie obejmują bowiem praw i obowiązków wynikających ze stosunków innych, niż stosunek pracy. Art. 231 § 1 Kodeksu pracy nie ma zastosowania do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, zawartej z poprzednim pracodawcą. Nie oznacza to jednak wyłączenia możliwości przejścia klauzuli konkurencyjnej na nowego pracodawcę na innej podstawie prawnej. Umowa taka podlega bowiem sukcesji uniwersalnej według przepisów Kodeksu spółek handlowych.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku II PK 298/16 z 24 października 2017 r.
Powódka była pracownikiem G. spółki z o.o. Zawarła z nią kontrakt o zakazie konkurencji, który obejmował czas zatrudnienia oraz okres po ustaniu zatrudnienia. Po rozwiązaniu umowy o pracę, powódka wezwała byłego pracodawcę do zapłaty odszkodowania, tymczasem spółka N. postanowiła przejąć w trybie uproszczonym majątek spółki G. Spółka przejmująca zmieniła nazwę na P. spółkę z o.o., stając się jej następcą prawnym.
Sąd rejonowy oddalił powództwo o zasądzenie odszkodowania. Powódka wniosła apelację, którą sąd II instancji również oddalił. Rozważał on, czy prawa i obowiązki stron z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy podlegały sukcesji. W ocenie sądu, k.p. wyraża zasadę automatycznego wstąpienia nowego podmiotu w miejsce dotychczasowego pracodawcy. Wywołuje to skutek w dacie przejścia zakładu pracy na nowy podmiot. Automatyzm ten nie obejmuje jednak sytuacji dotyczących umów o zakazie konkurencji po ustaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta